Artiklid ja uudised

Tarmo Kõutsi oma püük

Eesti Vabariigi 90. aastapäeva eel vaatame Riigikogu liikme Tarmo Kõutsi köögipoolele.
Tarmo Kõuts on tähtsaid ameteid pidanud nii merel kui ka maal. Madruse, tüürimehe ja kaptenina on ta Eesti Merelaevanduse laevadel maailma mered ja ookeanid risti-põiki läbi seilanud. Merehariduskeskuse rektori, Eesti Piirivalveameti peadirektori ja Eesti kaitseväe juhataja ametis olnud mees on pälvinud riiklikke teenetemärke nii Eesti Vabariigilt kui ka välisriikidelt.

Tänu Tarmo poolatarist abikaasale, suurepärasele kokale Velinale on hea toidu valmistamine ja nautimine Kõutside peres ikka au sees olnud.
Nagu üks tubli eesti mees ikka, tahab Tarmo kõike ise teha. Sellest ajast, kui pere mere äärde elama asus, on tihti laual omapüütud kala. Ja kala ongi köögis üheks Tarmo lemmiktooraineks. Eeldusel, et see oleks hästi värske – mitte poest ega turult, vaid ikka ise püütud. Õrnsoolatud siiast ja lõhest, suitsulestast, munaga praetud räimest ei ütle Tarmo küll kunagi ära.
Kalastamise kõrval on Tarmo teiseks suureks hobiks jahindus. Suurima metssea laskmise ja kauneima hirvetrofee eest auhindu pälvinud jahimees valmistab ja sööb meelsasti ka ulukiroogi. Ulukilihast soovitab ta valmistada nii kotlette kui ka ahjupraadi.
Otse peenralt ja viljapuuaiast jõuavad Kõutside kööki enda kasvatatud köögiviljad, ürdid, puuviljad, marjad. Tarmo sõnul oleks loomulikult hulga lihtsam ja ka odavam kogu söögikraam poest tuua, aga oma aias kasvanud kurkide, küüslaukude, ürtide ja maasikate maitse nimel võib ikka natuke vaeva näha. Tarmole maitsevad väga ka seened, mida Eesti metsadest leida.


Ulukifilee Tarmo Kõutsi moodi

500 g uluki sise- või välisfileed vm pehmemat liha (kitse-, soku-, metssea- või põdraliha)
5 küüslauguküünt hakituna
soola, pipart
2 muna
nisujahu
rapsiõli praadimiseks
Puhasta liha hoolikalt rasvast ja kõõlustest. Lõika terava noaga ristikiudu 5 mm paksusteks viiludeks.
Haamerda kergelt lihahaamriga pehmeks.
Aseta liha kihiti kaussi või karpi. Kihtide vahele puista soola, pipart ja küüslauku. Sule nõu kaanega või kata toidukilega ja pane 12-24 tunniks külmkappi.
Klopi munad lahti. Kasta lihatükid esmalt jahusse, seejärel munasse ja prae kuumal pannil kuldpruuniks.
Serveeri soojalt koos kartulipannkookide ja hapukoorega.
Soovi korral serveeri liha juurde värsket salatit, tomatit, oliive, marineeritud küüslauku ja oliive.

Tarmo Kõutsi „firmaroa“ algupärane retsept on mälestus Kõutside heast peretuttavast Mati Jostovist. Et Tarmo on kirglik jahimees, siis valmistatakse ulukiliha sel moel sageli.


Kartulipannkoogid e drannikud

10 toorest kooritud kartulit
2 muna
soola
rapsiõli praadimiseks
hapukoort serveerimiseks

Riivi kartulid peene riiviga. Kui kartulimassist eraldub vedelikku, kurna see ära.
Klopi munad lahti ja sega kartulimassiga hästi läbi. Maitsesta soolaga.
Et õhukesi pannkooke saada, peab taigen olema küllaltki vedel. Soovi korral võid taignale lisada jahu.
Suru taignakuhjakesed supilusikaga õhukesteks pannkookideks ja prae kuumas õlis kuldpruuniks. Kõige mugavam on kartulipannkooke praadida spetsiaalse panni või küpsetajaga, millel sobiva suurusega süvendid.
Serveeri kindlasti soojalt koos hapukoorega.

Väga maitsvate ja üsna lihtsalt valmivate kartulipannkookide retsept pärineb Tarmo poolatarist ämmalt ning väärib kindlasti äraproovimist!

Õrnsoolatud merekala

300 g võimalikult värsket lõhe-, siia- vm merekalafileed
3 tl soola
1 tl suhkrut
soovi korral värsket tilli või musta pipart veskist

Fileeri kala umbes 5 mm paksusteks viiludeks.
Maitsesta soola ja suhkru seguga. Soovi korral lisa tilli või pipart.
Pane kaanega suletud nõus või toidukilega kaetult külmkappi vähemalt 12 tunniks maitsestuma.

Otse merest püütud ja õrnsoolakala sobib hästi ka kõige uhkemale pidulauale. Neilegi, kel tavaliselt hommikuti isu pole, maitseb see aga mõnusa saiaviilu ja hommikukohviga kindlasti.

Tarmo Kõutsi "firmaroa" algupärane retsept on mälestus Kõutside heast peretuttavast Mati Jostovist. Et Tarmo on kirglik jahimees, siis valmistatakse ulukiliha sel moel sageli.

Sisestatud: 04.02.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

vaata kõiki