Artiklid ja uudised

Väike paradiisiaed

Uute korrusmajade ruumikatele rõdudele kiigates on viimasel ajal näha kolikambrite asemel kõikvõimalikke vahvaid kujundusi. Mõnel pool lainetab suisa lillede meri, teisal on piirdutud vaid päevitamistoolide ja väikse lauaga. “Rõdu kujundamisel peaks eelkõige mõtlema sellele, kes seda kasutab ja milliseks otstarbeks,“ manitseb lilleseadja Ahti Lyra. Lillehuvilise jaoks on rõdu muidugi väga tänuväärne koht taimedega katsetamiseks, kuid tegutsema peab ikka vastavalt enda viitsimisele ja oskustele. Mõni taim on ju vägagi nõudlik ja tahab pidevat hoolitsemist. „Kui taimi valida, tasub mõelda ka sellele, kui palju kodus viibitakse,“ mainib Ahti. Samas pole ju kohustust üldsegi taimedega jännata – kihvti rõdu saab kujundada ka täiesti elututest objektidest. Ja kui oskusi napib, aga soov roheluse järele on, võib rõdule samahästi kunsttaimi tuua – siis on muret vähem.

Potipõllumajandus on tagasi

Nõukogude ajal oli küllaltki levinud tava kasvatada tomateid ja maitsetaimi aknalaual. Samuti sobib päikesepoolne rõdu lisaks päevitamisele hästi ka söödavate taimede kasvatamiseks. Näiteks maasikas näeb vägagi efektne välja ning rõdul kasvatamiseks sobivad samahästi nii tavaline tomat kui ka erinevad maitsetaimed. Lisaks efektsele välimusele garanteerib ürdipeenar ka mõnusa lõhna. Kuid olulisim on, et pererahvas rõdust mõnu tunneks – eks ta on parimal juhul suvisel ajal elutoa eest.

Vähe liike, palju värvi

Analoogne rõdu korrus allpool kuulub kirglikust lillehuvilisest peremehele. Kuigi peremees tõstab tihti toast oma hoolealuseid sinna päikest saama, on ta soetanud ka spetsiaalselt rõdu jaoks rea inglise pelargooniaid. Otsustades vaid ühe liigi jaoks on üldmulje stiilsena säilitaminegi lihtsam. Samas taimede peened värvinüanside erinevused tulevad tervikule vaid kasuks.

Rõdu äärt raamivad elupuud on kunstmaterjalist, kuid nii kvaliteetsed, et alles lähemal uurimisel selgub, et tegu polegi päristaimedega. Lugemiseks ja veini mekkimiseks kui loodud tugitoolid on peremehe vanaisa kättetöö ja seega täiesti originaalsed. “Mulle meeldis, et neile leidus siit hea koht. Ja pealegi pole nad ju sellised, mida igas aianduspoes müüakse.”, peremees rõõmustab.


ERAMU & korter
Tekst: Aino Ingrid Sepp
http://www.solness.ee/eramu/index.php?gid=34&id=999

Sisestatud: 03.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Üks atraktsioon, mis väliüritustel igal juhul lapsi tõmbab, on kindlasti batuut. Samal põhjusel on ka batuudikeskused popiks muutunud – kellele ei meeldiks siis nii kaua hüpata, kui vähegi jaksu on? Kui aga väliüritused kodulinna kätte ei tule ning ei taha kogu aeg ka batuudikeskuse külastamise eest maksta, on võimalus osta koju üks korralik batuut. Kuidas aga valida välja kvaliteetne batuut, mis pakuks mitme aasta jooksul kõikidele rõõmu?

vaata kõiki