Artiklid ja uudised

Korkpõranda viimistlemiseks neli võimalust

Korkpõranda pinnaviimistlusena saab valida naturaalse, vahatatud, eellakitud ja vinüülkattelise kihi vahel. Viimane on 0,65 mm paksune PVC-kiht.

Korkkatetel on erinevaid toone ja pinnaviimistlusi, mis loovad isikupärase mulje. Foto: Liivi Tamm

Korkkatetel on erinevaid toone ja pinnaviimistlusi, mis loovad isikupärase mulje. Foto: Liivi Tamm

Sõltuvalt pinnaviimistlusest jagatakse korkplaadid eluruumidesse ja äriruumidesse sobivateks plaatideks. Eluruumidesse sobivad kõik pinnaviimistlusega korkplaadid, äriruumidesse seevastu sootuks tõhusam kaitse – vinüülkatteline korkplaat.

Naturaalne korkpõrand on ilma igasuguse viimistluseta ja vajab pärast paigaldust lakkimist, õlitamist või vahatamist. Korkpõrandakatte pinnale kantud vaha- ja õlikiht kaitseb põrandat niiskuse ja kulumise eest. Naturaalne kork ei tõmba tolmu ligi – ta on antistaatiline materjal. Selline omadus muudab korgi hügieeniliseks ning see sobib viimistlusmaterjaliks magamistubadesse, lastetubadesse ja ka tervishoiuasutustesse. Vahatatud ja õlitatud korkpõrandaid hooldatakse hooldusvahatamiste või hooldusõlitamistega.

Pakutakse ka eellakitud kork-katteid. Need on tehases lakitud ja vajavad pärast paigaldust täiendavat lakikihti. See tagab materjalile väga hea kaitse, moodustades pealiskihi üle kogu põranda, kattes ka plaadi ühenduskohad.

Eel-lakitud korkplaate võib paigaldada ka vähese koormusega ühiskondlikku ruumi, kui on tagatud laki sobivus koormusele. Niisugust põrandat hooldatakse nagu lakitud korkpõrandaid, kus koristamiseks ja puhastamiseks piisab tolmuimejast ja pehmest pesemislapist. Pärast paigaldamist soovitame korgi üle vahatada. Kodus võiks lakitud korkpõrandat vahatada üks või kaks korda aastas, suurema kuluga pindadel 3–4 korda aastas.

Pärast mõneaastast kasutamist võib põranda välimus muutuda erinevate vahakihtide ülestikku kandmise tagajärjel inetuks. Seetõttu peaks enne uue vahakihi põrandale kandmist pinnalt vahaeemaldajaga vanemad kihid eemaldama. Pärast seda on põrand valmis uuesti vahatamiseks. Iganädalasele põrandapesuveele võib lisada puhastusvahendit, mille PH-tase on 7/8, kuna tugeva happelisuse puhul võivad plaatide servad tumeneda. Meeles tuleb pidada ka seda, et lakitud või vinüülkihiga kaetud pindadelt plekkide kõrvaldamiseks ei kõlba atsetoon ega lakibensiin – need kahjustavad plaatide kaitsekihti.

Üheks korkpõranda viimistlusviisiks on ka vinüülkate. Vinüülkattega korkpõrandad on juba viimistletud ja ei vaja pärast paigaldust lakkimist. Siiski soovitame vahatamist, nagu lakitud korkpõrandatel. Vinüülkattega korkpõrandate lakkimine on põhjendatud ainult erijuhtudel, kui põrandale satub sageli vett või kui põrandaid on vaja tugevalt veega hooldada, näiteks ühiskondlikud ruumid.

Korgist põrand ja põrandapesumasin ei käi kokku

Korkpõranda koristamiseks ning puhastamiseks piisab täiesti tolmuimejast ning pehmest pesemislapist – jäikade kuivade harjadega põrandapesumasinad ei ole siin omal kohal. Kindlasti tuleb vältida ka abrasiivsed puhastusvahendeid.

Lisaks saab kaitsekihi kriimustusi ennetada, kui kinnitada mööblijalgade alla vilditükid. Korkpõrandad vajavadki ennetavat hooldust, et püsida kauem ja säilitada algsed omadused. Parim toatemperatuur korkpõrandale on kakskümmend kraadi ja ideaale suhteline õhuniiskus ruumis peaks olema 40 kuni 60 protsenti. Materjali liigse kuivamise vastu kütteperioodil on soovitav kasutada ka elektrilist niisutajat.

www.aripaev.ee

Sisestatud: 04.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki