Artiklid ja uudised

Murukatus töötab katusealuses toas loodusliku kliimaseadmena

Murukatus hoiab külmaga sooja ja leevendab palavusega katusealustes ruumides kuumust.

Ekstensiivse ehk kerghuumusest murukatuse taimestikuks sobivad eelkõige loopealsetel kasvavad taimeliigid. Fotol trükikoda Triip terrass Tartus. Foto: Meeli Küttim

Ekstensiivse ehk kerghuumusest murukatuse taimestikuks sobivad eelkõige loopealsetel kasvavad taimeliigid. Fotol trükikoda Triip terrass Tartus. Foto: Meeli Küttim

“Tänapäeval ehitatakse üldiselt kahte tüüpi murukatuseid – intensiivseid ja ekstensiivseid,” sõnab OÜ Viikon juht Rein Mirka. “Intensiivseid murukatuseid kasutatakse uute hoonete puhul, sest paksust, alates 35 cm mullakihist tingitud raskus nõuab spetsiaalset katusekonstruktsiooni. Selline katus võimaldab rajada lausa terveid parke lillepeenarde ja puude ning põõsastega.”

Ekstensiivse ehk kerghuumusest murukatuse saab aga paigaldada ka olemasolevale vettpidavale katusekattematerjalile.

Kerge murukatuse ehitamisel paigaldatakse vettpidavale juurestikukindlale aluskihile ehk geomembraanile drenaaþikiht, millele omakorda mullaosakesi filtreeriv kiht – geotekstiil, mis laseb küll vee läbi, aga takistab sinna ummistusi tekitavate mullaosakeste sattumise.

Geotekstiili peale pannakse niiskust siduv kiht ja sellele omakorda substraadikiht, millesse külvatakse või istutatakse taimed. Kasvupinnas, mis koosneb huumusest, poorsetest kivimitest, liivast ja savist, peab tagama taimede kasvuks kõik vajaliku.

Ekstensiivsele murukatusele sobivad eelkõige loopealsetel kasvavad taimeliigid, mis taluvad põuda ja ka paduvihma. Üsna sageli pannakse murukatusele kukeharja, liivateed, mitmesuguseid nelgilisi, kellukaid, kõrrelisi jt alvaritaimi.

“Eksklusiivse murukatuse taimestiku võib kujundada erineval ajal õitsevate taimedega – näiteks juunis on katus kollast, juulis lillakat, augustis punast tooni,” pakub Rein Mirka.

Muidugi on erilise taimvaibaga kaetud murukatused kallimad. Arhitekt Vahur Sova on projekteerinud mitu murukatusega maja.

“Eelkõige on mitmekesise taimestikuga murukatustel kaunis visuaalne väärtus,” nendib Sova. “Selline katus reguleerib sadevete hulka ega ujuta pinnast üle, imades vett nagu käsn ja hakates seda siis tasapisi välja laskma. Murukatusel on ka head akumulatsiooniomadused – näiteks annavad katuslaed sõltuvalt ilmastikust palavatel päevadel soojust ära ja külmal ajal jällegi hoiavad soojust.”

Ka Mirka hinnangul võib murukatust pidada looduslikuks kliimaseadmeks. “Kuuma ilmaga jahutavad murukatused katusealuseid ruume. Vihmamärjale katusele paistev päike põhjustab peale vee aurustumise ka soojuse ärakandumise, mille tulemusena muutuvad katusealused ruumid jahedamaks,” tõdeb Mirka.

Alguses vajab ekstensiivne murukatus ikkagi hooldust ja pärast taimede külvamist tuleb katust senikaua kasta, kui taimejuurestik on välja arenenud. “Et murukatus kasvaks silmailu pakkuvaks taimevaibaks, tuleb alguses teda ikkagi kasta, ja kui vaja, siis ka niita. Eriti mereäärsetel tuulistel aladel peab põuastel perioodidel taimkatet hoolega niisutama,” sõnab Sova.

Tavalise taimkattega ekstensiivse murukatuse ühe ruutmeetri hind koos paigaldusega maksab ligi 700 krooni.

“Need, kes teevad ise katuse ja ostavad ainult materjali, saavad muidugi odavamalt,” ütleb Mirka. “Üldiselt kujuneb väiksemate murukatuste ruutmeetri hind kõrgemaks ja suurematel soodsamaks,” täheldab ta.

Arhitekt Indrek Allmann näeb murukatuste kasutamisel eelkõige nende esteetilist külge.

“Nad on nägusad, ent Eestis kallid,” nendib Allmann. “Nende projekteerimisel tuleb lähtuda ümbritsevast.”

Murukatuse saab ise meisterdada

Ekstensiivse murukatuse tegemine pole üleliia keeruline ja selleks vajaminevaid tarvikuid – geotekstiili, kivivilla jm – on saada nii ehitusmaterjalide kauplustes kui ka murukatuste ehitamisega tegelevates firmades.

Murukatuse paigaldamist alustatakse geomembraani sulatamisega või kinnitamisega lamekatuse kõrgema serva külge, olenevalt katusematerjalist kas tüüblite või klambritega. Järgmised kihid laotakse selle peale.

Ekstensiivkatuse erinevad kihid on ise paksusega. Geomembraani ja -tekstiili kihi paksus on 2 mm, drenaaþikiht 2 cm, kasvupinnas 10–15 cm. Kasvupinnas koosneb huumusest, poorsetest kivimitest, liivast ja savist.

Erinevalt ekstensiivsest murukatusest võib intensiivsel murukatusel ka looduslikku mulda kasutada.

Ekstensiivse murukatuse rajamine lamekatusele või madala kaldega katusele:

-Geomembraan on vettpidav juurestikukindel aluskiht. Murukatuse paigaldamist alustatakse geomembraani sulatamisega või kinnitamisega lamekatuse kõrgema serva külge, olenevalt katusematerjalist kas tüüblite või klambritega. Geomembraanile paigaldatakse drenaaþikiht (2 mm).
-Drenaažile paigaldatakse geotekstiil (2 mm).
-Geotekstiilile paigaldatakse niiskust siduv kiht (kivivill).
-Niiskust siduvale kihile pannakse kasvupinnas (10–15 cm) ehk substraadikiht, mis koosneb huumusest, poorsetest kivimitest, liivast ja savist. See peab tagama taimede kasvuks vajaliku.
-Intensiivse murukatuse rajamisel võib vabalt looduslikku mulda kasutada.
-Geotekstiile ja -membraane müüvad pea kõik murukatustega tegelevad katusefirmad.

www.aripaev.ee

Sisestatud: 04.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki