Artiklid ja uudised

1-2-3 ja kiviktaimla

“Need 1-2-3 märgivad aastaid, mis kiviktaimlaga tegelemiseks kulunud,” selgitab Joel Blumberg, mees, kes peaaegu iga vaba hetke on pühendanud oma kahele hobile – kiviktaimlale ja pildistamisele. Vaevalt on ükski teine kivihunnik Eestimaal nii palju kaamera tähelepanu saanud kui see, mis siit lehekülgedelt paistab. Blumbergide pere kivirajatis pääses mulluse võistluse Kodu Kauniks finaali huvitava aialahendusega.

Võistlusele saadetud kaaskirjas kirjeldab Joel kiviktaimla loomislugu nii: „Tegevuskohaks on minu abikaasa vanaema talu Tartu lähedal Reolas. 2005. aastal tulime abikaasa ja tema õega mõttele, et võiks nõgestesse mattunud kivihunnikust (laut ja tall, mille kolhoos oli kokku lükanud) midagi kiviktaimla taolist teha. Hakkasime minutitki kaotamata tegutsema.”

Kolme aastaga on kivikuhjatisest saanud tähelepanuväärne, huvitav aiamaastik, mis võtab enda alla umbes 300 m². Kogu kivimaailm on kantud arvutis kaardile, kus tähistatud nii kivid kui ka taimed. Plaani koostamist alustas Joel juba esimesel talve, kui õues tegutseda ei saanud, aga käed kibelesid kiviktaimla järele.

Taimliike ja -sorte pole sellel suurel maa-alal siiski väga palju, kokku umbes 60 nimetust. Joeli täpse arvepidamise järgi kasvab kiviktaimlas 8 sorti mägisibulaid, 5 sorti iiriseid, 8 sorti kukeharju, 3 sorti põõsasmaranaid, muid põõsaid 7 liiki (tuhkpuu, kukerpuu, ebaküdoonia jne), 8 sorti tulpe, 4 värvi krookuseid, 3 liiki suvelilli (portulak, sigaretilill, porgandilill), 5 sorti nelke, 9 liiki muid püsikuid

(bergeenia, hosta, tõrvalill, lavendel, päevaliilia, padjandfloks, aubrieeta, metsvits, müürilill), 3 liiki puid (äädikapuu, kadakas, mänd). Eelarve oli väike ja paljud taimed on ise seemnest või pistikust kasvatatud.

Maastikku elustab vesi, mis paikneb kord väikeste tiigikestena, kord voolab ojana. Vesi toob kivide ja õite vahele liikuva hinge.
Iga muutuse, mida aastaajad toovad, katsub Joel kaameraga üles võtta. Pilte on kogunenud juba rohkem kui taimi. Kiviktaimla pildilugu täidab tal juba õige mitu albumit, iga õitsev hetk ja emotsioon tallele pandud.


Kodu-aed.ee
Tekst: Tiina Tammet
Fotod: Joel Blumberg ja Aavo Leemets
www.kodu-aed.ee/est/aed/?newsID=6724

Sisestatud: 28.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Üks atraktsioon, mis väliüritustel igal juhul lapsi tõmbab, on kindlasti batuut. Samal põhjusel on ka batuudikeskused popiks muutunud – kellele ei meeldiks siis nii kaua hüpata, kui vähegi jaksu on? Kui aga väliüritused kodulinna kätte ei tule ning ei taha kogu aeg ka batuudikeskuse külastamise eest maksta, on võimalus osta koju üks korralik batuut. Kuidas aga valida välja kvaliteetne batuut, mis pakuks mitme aasta jooksul kõikidele rõõmu?

vaata kõiki