Artiklid ja uudised

Savikrohv aitab niiskustaset reguleerida

Vahepeal unustusse jäänud savikrohv on tagasi, seda kasutatakse üha enam nii vanade majade renoveerimisel kui ka uute hoonete siseviimistlusel.

Rooplaadist vahesein on kaetud dekoratiivse ookerikarva savikrohviga. Foto: Raul Mee

Rooplaadist vahesein on kaetud dekoratiivse ookerikarva savikrohviga. Foto: Raul Mee

"Savikrohv on ookerpunast tooni, matja pinnaga, väga hästi hingav krohvisegu," iseloomustab savikrohvi omadusi OÜ Safran müügijuht Arvo Lehemets. "Lisaks on ta õhuniiskust reguleeriv, puitu seente ja putukate eest kaitsev ning küttekulusid kokkuhoidev krohvisegu, mis salvestab hästi sooja."

Savikrohvi sobib kasutada seinte, lagede, reljeefsete pindade, aga ka ahjude, soojamüüride ja seinaküttega pindade krohvimiseks.

Kuna hundinuia taimest saadava kiu lisand annab krohvile suure elastsuse, saab seda kasutada näiteks puitehitistes. Savikrohvi võib soovitada ka keskküttega paneelmajakorterites, kus kütteperioodil kipub õhk liiga kuivaks muutuma. Saviga saab krohvida nii palk- kui ka laudseina, tellist, betooni, kergbetooni (Fibot ja Aerocit), puitu, vineeri, looduslikku kivi, aga ka vana krohvipinda.

Kipsile ja OSB-plaadile krohvimiseks tuleb kasutada spetsiaalset nakkekihti. Rooplaadile ja vanale müüritisele krohvides tuleb pind enne savipiimaga üle võõbata.

"Kuna savi ei kannata hästi vett, pole duširuumi jaoks savikrohv sobiv lahendus," sõnab Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse müügijuht Andres Randma.

"Savikrohvi võib küll ka niiskes ruumis kasutada, aga kriitilistes kohtades tuleb see katta lubikrohviga," lisab Lehemets. Kuigi savil on omadus ruumiõhust niiskust võtta, suudab ta seda ka kiiresti edasi juhtida ning kuivema õhu korral jälle tagasi anda.

Savikrohv kinnitub aluspinnale mehaaniliselt ning seetõttu peaks aluspind olema võimalikult kare ja nakkuv. Sileda betooni ja kipsplaadi puhul tuleb teha pinnale lubja- ja jämedateralise liivaga nakkekiht, mis jätab pinnale teralise struktuuri. Krohv püsib väga hästi ka täiesti siledal pinnal, kui see on eelnevalt õlivärviga kaetud.

"Savikrohvi on erineva struktuuriga ning meie poes on pakkuda ka eri tooni dekoratiivse savikrohvi segusid," lisab Lehemets. "Savikrohviga kaetud sein on dekoratiivne ning seda ei pea üle värvima," sõnab Randma.

Lisaks savikrohvile soovitatakse siseviimistlusse teisigi naturaalkrohve. "On olemas veel erinevaid krohve kaseiin- ja tselluloossideaine põhjal, mis sobivad hästi eluruumidesse ja koridoridesse, aga ka täiesti veekindlaid krohvisegusid, millest on võimalik valmistada isegi vanne," sõnab Arvo Lehemets.

Eestis müüakse veel marmor-kaseiinkrohvi, mis on kaseiini sideainel olev pahtel- ja võõpekrohv, pintsel- ja rullkrohvi, mis on kaseiini sideainel olev õhukesekihiline krohv, aga ka kips- ja lubikipskrohvi, pehme-kiudkrohvi, pritskrohvi ja lubitsementkrohvi.

Marmor-kaseiinkrohv ning pintsel- ja rullkrohv sobivad kõikidele tugevatele stabiilsetele aluspindadele, muuhulgas kipsplaadile, krohvidele ja betoonile.

Lubikrohv sobib hästi vannituppa

Eestis kasutatakse traditsiooniliselt kahte looduslikku krohvi - savi- ja lubikrohvi. "Lubikrohv on väga aluseline krohv, mida on võimalik kasutada ka niisketes ruumides," räägib Lehemets. "Lubikrohve on mitut sorti, nii sise- kui ka välisruumidesse, hallikamaid ja päris valgeid, parema ja nõrgema nakkuvusega ning väiksema ja suurema struktuuriga." Lubikrohv sobib kõikidele tugevatele ja kergelt imavatele aluspindadele, nii mineraalsetele krohvidele, kipsplaadile kui ka betoonile. "Tänu oma niiskustaluvusele ja veekindlusele sobib marmor-lubikrohv kõige paremini vannituppa ja kööki," sõnab Lehemets. "Niisketes ruumides vales kohas vale krohvi kasutamine võib aga põhjustada hallituse ja seeneeoste leviku."

"Lubikrohvi kasutamine on tänu suurele niiskusemahutavusele ja süsinikdioksiidi sidumise võimele tervislik," lisab Randma.


www.aripaev.ee

Sisestatud: 08.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki