Artiklid ja uudised

Laudvooder tahab liikuda

Kestev välisvoodrilaudis vajab 22millimeetrist taganttuulutust, punnidevahelist liikumisruumi ja kindlat kinnitust.

"Väga tihedalt ei maksa voodrilaudu punnipidi kokku peksta, muidu läheb laudis niiskusega kummi ja naelad ronivad välja," jagab oma kogemusi Saue valla eramuomanik Ants Uus. Oma vana palkmaja taastamisel eraldas ta seintest pehkinud osad ning kattis seina kivivilla ja tuuletõkkeplaatidega. Poole sentimeetri paksustele vaheliistudele tulid voodrilauad.

Vahe veelauaga ja punnide vahel tagab kestvuse

ASi Puukeskus müügijuht Eero Rakaselg leiab, et juba 22millimeetrine vaheliist tagab laudisele piisava taganttuulutuse.

Sama firma laokaupade ja ostu-müügi spetsialist Erki Lõhmus soovitab alumise voodrilaua ja veelaua vahele kindlasti ligi poole sentimeetrise vahe jätta, et õhk laudvoodri alla liikuma pääseks. Lisaks võimaldab vahe vihmast või sulavast lumest niiskuva voodri allserval kiiresti kuivada. Ideaalseima tulemuse peaks tema kinnitusel saama alumise laua allserva lõikamisel umbes 45kraadise nurga all.

Okupatsiooniaja kitsikuse pärandina olid seni levinud 95 millimeetri laiused voodrilauad. Seevastu nüüd on taas moodi minemas laiemad - 120- kuni 145millimeetrised lauad, tõdeb ASi Puumarket osakonnajuhataja ja kliendihaldur Meelis Kaupmees. Ehkki laiem laud kuivab kauem ja kipub kliimamuutustes lihtsamini kuju muutma, usub ta, et standardniiskus 18-20 protsenti peaks tagama igasuguse laua kujukindluse.

Lõhmuse seletusel tulekski aastatepikkuse püsivuse nimel nii poolpunnlaudade kui ka täispunnlaudade seinapanemisel jätta punnipõhja ja teise laua punni vahele umbes kolmemillimeetrine vahe. Punnidevaheline pilu laseb laudadel sügisniisketes ilmaoludes paisuda, et siis kuivades taas kokku tõmbuda. "Tavalise veana pekstakse lauad tihedalt üksteise vastu kinni ja siis imestatakse, et sügisel kogu vooder üles kummub," lisab ta.

Kaupmehe sõnul on paisumisvahede suhtes eriti tundlikud täispunnlauad. Kui tihedalt üksteise vastu löödud poolpunnlaudadel on veel

paisumiseks ja kahanemiseks ruumi, siis täispunnlaudadel see ruum peaaegu puudub ja lauad lähevad lõhki.

Peata naelad lasevad lauad ajapikku liikuma ning lahti

Seega soovitab Kaupmees horisontaallaudise puhul eelistada poolpunni. Vertikaallaudise puhul täispunni - siis ei pääse vihmavesi voodri vahele.

Välisvoodrilaudade kinnitamisel tuleb Lõhmuse ja Kaupmehe kinnitusel kasutada tsingitud naelu või kruve, muidu rikuvad roostenired laudise, eriti värvitud laudise. Kui Uusi arvates on sobivaimaks laudade kinnituseks kruvid, siis Kaupmees siin eelistusi ei näe. Samas hoiatab ta aga kasutamast ilma peata naelu, mis ei lase küll pärast naeltel eriti paista, kuid vähese lukustusvõime tõttu lasevad lauad ajapikku seinast lahti.

Kommentaar
Tarmo A. Elvisto
Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja

Väga kuivi punnlaudu ei tasu kokku suruda, siis ei ole neil paisumisvahesid ja niiskudes võivad need puruneda. Teisalt, liiga märjad lauad võivad kuivades kaarduda ning tuua seina seenkahjustused. Seega alla 17protsendise kuivusega lauad sobivad pigem mööbli tegemiseks.

Paigaldamisel tuleb laua ristlõike põhjal jälgida, et puusüü jääks väljapoole, siis ajapikku kõmmeldudes ei kaardu laua servad inetult seinast eemale. Väljapööratud süüga kummub laud kõmmeldudes vaid kergelt.

Pole vahet, kas kasutada kruvisid või naelu. Põhiline on vaid see, et need oleksid tsingitud ja naelad laua lukustamise huvides peadega.

Pane tähele

-voodrilaudise taga peab olema vähemalt 22 mm õhuvahe
-alumise voodrilaua ja veelaua vahel 5 mm õhupilu
-jäta punni ja punnipõhja vahele 3 mm paisumisvahe
-täispunn kardab paisumist rohkem kui poolpunn
-vertikaallaudise puhul takistab täispunn vihma pääsu voodri taha paremini
-karedale kuusele jääb värv siledast männist paremini

Mis on mis

-Punn: voodrilaudade omavahel lukustamise soon või kiil
-Täispunn: laua ristlõikes joonistuv täielik soon või täielik kiil
-Poolpunn: laua ristlõikes joonistuv poolsoon või poolkiil
-Punnipõhi: laua soone põhi
-Veelaud: voodrilaudise ja eenduva vundamendi vahel kaldus horisontaalne laud seinale pääsenud vee mahajuhtimiseks


www.aripaev.ee

Sisestatud: 08.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki