Artiklid ja uudised

Korralik fassaadivalgustus paneb majad pimedas uut elu elama

Välisvalgustus aitab lisaks valgustamisele pimedal ajal hoone arhitektuuri ilmestada, esitleda fassaadide eripära ja kujundada illusoorset keskkonda.

Andres Orava läbimõeldud valgustus muudab ka poliitilise tigedusega rajatud Nevski katedraali meeldivaks. Foto: Meeli Küttim

Andres Orava läbimõeldud valgustus muudab ka poliitilise tigedusega rajatud Nevski katedraali meeldivaks. Foto: Meeli Küttim

Vastavalt välisvalgustuse eesmärkidele ja valgustusviisidele koostatakse projekt. Olenevalt hoonest ja selle asukohast tuleb valida valgustamise viis - kas üldiselt jaotuv, suunatud või värvilistest valguselaikudest koosnev valgus. Kõige selle taga on valgusallikate valik ja nende paigaldus.
Karniisirohke klassitsistlik ja historitsistlik arhitektuur pakub fassaadivalgustuse kavandajale avaramaid võimalusi kui tagasihoidlikum põhjamaine gootika või suisa lagedapindne modernism.

Valgustus tuleb hoone nägu

Valgusdisainer Andres Orava sõnul saab huvitava ja piisavalt valgustava lahenduse tagada kas kahe-kolme või 20-30 valguspunktiga, sealjuures peab arvestama sobiva värvustemperatuuri ja teiste tingimustega.
Tema soovitusel ei piisa ainult fassaadile suunatud valgusest. "Hea üldmulje tagamiseks ei tohi unustada näiteks viilkatuse valgustamist," lisas ta.
Linnaruumis märgilist tähendust kandvaid hooneid - raekoda, peaväljakuäärseid maju, kirikuid - peaks Orava arvates illumineerima igast küljest, rõhutamaks nende ruumilisust.

Hoonete valgustusprojekti tellimine ja selle teostamine, samuti hilisem valgustuslahenduse hooldamine on üsna kallis, arvestades, et ainuüksi ühe valguspunkti maksumus koos paigaldusega on 10 000 krooni.

"Raskesti ligipääsetavates punktides tuleks kasutada töökindlamaid, ent kallimaid valgusallikaid. Kui osa valgustuslahendusest lohaka hoolduse tõttu ei toimi, ei tule ka projekti idee esile," leidis Orav. Idee ei ilmne täies mahus ka siis, kui punktvalgus jäetakse "märgile" sihtimata.

Vahel asendavad teostajad prožektoreid, valgusallikaid oma äranägemise järgi teistsuguste, näiliselt samaväärsete komponentidega. Tulemuseks on kahvatu vari. Sama on projekti etapiviisilise teostamisega, mis tihti jääbki lõpetamata.

Andres Orav, kes on mitmesse Eesti linna fassaadivalgustust projekteerinud, tõstab oma viimastest töödest esile Russalka mälestussamba valgustusprojekti ja Pühavaimu kiriku ja kirikuõue valgustuse. Viimase puhul kasutas ta sillutisse ja madalatesse müüriosadesse süvistatud modernseid ja vastupidavaid LED-valgusteid.

Prožektoreid tuleb sihtida

Kahjuks kohtab meie linnaruumis üpris sageli räige valgusega lahendusi, mis pimestavad möödakäijaid ja häirivad ümbruskonna elanikke. Läbimõeldud valgustuslahenduste korral saab neid apse hõlpsasti vältida.

Üsna sageli kavandavad eramuid projekteerides nende fassaadivalgustuse arhitektid koostöös elektrikutega. Arhitekt Margit Mutso hinnangul teab projekti autor kõige paremini, kust, kuidas ja mitme valguspunktiga hoonet esitleda. Niisuguse valgustusega majad paistavad silma pimedal ajalgi.
Väikeelamute omanikud saavad fassaadivalgustuse planeerimisel nõu ja abi valgustusfirmadelt.
"Meie poole pöörduvad sageli aiakujundusega tegelejad, kes viivad ellu maastikuarhitekti koostatud aiaprojekte, milles on oluline osa välisvalgustusel, samuti need, kes soovivad oma elamule fassaadi- ja õuealavalgustust muretseda," kommenteeris firma Moodne Valgustus müügiinsener Peeter Nei.


www.aripaev.ee

Sisestatud: 11.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Sisseehitatud LED valgusallikaga valgusti annab veidi rohkem valgust, aga LED riknemisel on selle vahetamine keerukam. Kuna tegemist on elektroonikaga, siis on vaja selle ala spetsialisti abi. Vahetatavate LED valgusallikate juures peab teadma, et aja jooksul LED värvustemperatuur muutub. Kui üks LED pirn valgustis läbi põleb, siis uus võib olla erineva valgustemperatuuriga, vaatamata samadele parameetritele. Seega on mõistlik vahetada kõik valgusallikad korraga.

vaata kõiki