Artiklid ja uudised

Rooplaadist soojustus on tagasi

Kodumaine pillirooplaat sobib nii soojustusmaterjaliks kui ka heliisolatsiooniks.

Rooplaatidega sobib soojustada nii seinu kui lagesid.

Rooplaatidega sobib soojustada nii seinu kui lagesid.

Tanel Tubin OÜst Roo­maja selgitab, et peagi on Eesti ja Rootsi teadlaste koostöös valmimas uuring, mis käsitleb rooplaadi soojustavaid omadusi. “Tulemused saame aprillis, aga juba praegu on selge, et sel loodussõbralikul materjalil on potentsiaali. Rooplaatidega maja soojustanud kliendid pole külma üle kurtnud ja neist tehtud ning üle krohvitud vahesein peab kindlasti müra paremini kinni kui õhuke kipssein,” nendib Tubin.

Tubina kinnitusel on Läänemere äärest kogutud pilliroog nõutud ka Euroopas, siinset pilliroogu eksporditakse isegi Inglismaale. “Eesti pilliroog on heade omadustega, ta paindub, aga ei murdu.”

Heade helisummutavate omaduste tõttu kasutatakse rooplaate ka vaheseinte ehitamisel. “Vaheseina tegemiseks ehitatakse 60 cm vahega puidust vahepostidest karakass, mille vahele kinnitatakse rooplaadid, sobib ka 8 mm paksune variant,” õpetab Tanel Tubin. “Plaadid pannakse kahekordselt, nõnda, et roo suund on seina eri pooli vaadates vastupidine. Viimistlemiseks sobib lubi- või savikrohv, sest nii on maja niiskustase ja looduslik hingamine õiges tasakaalus ning tuleohutus tagatud. Soovi korral saab niisuguse seina ka täisnurkseks ajada, iseasi, kas sel on mõtet.”

Pillirooplaadi kokkupressitud roog on kokku punutud tsinktraadiga. Fotod: Tanel Tubin

Pillirooplaadi kokkupressitud roog on kokku punutud tsinktraadiga. Fotod: Tanel Tubin

Maja väljast soojustamiseks sobivad 5 cm paksused rooplaadid. Seejuures tuleb maapinnast jätta 5 cm vahe. “Rooplaat kinnitatakse seinale traadi lähedalt naeltega, mis pea juurest käänatakse traadi peale. Põhimõtteliselt sobivad ka kruvid, näiteks plaadi kinnitamisel lakke on töö kruvidega hõlpsam,” nendib Tubin.

Ära kasutatakse ka plaatide valmistamisel üle jäänud roohake, mis koosneb 5–10 cm pikkustest roojuppidest. Kui hake segada lubiliivaga, sobib see hästi maakodu lae soojustamiseks:” Roog annab õhulisust, lubi hoiab eemal närilised.”

Fakte rooplaadist

-pillirooplaat saadakse kokku pressitud roost, mis on läbi punutud tsinktraadiga
-pilliroomatt koosneb ühest kihist pikkadest rookõrtest, mis punutakse roostevaba peenikese traadiga
-pillirooplaadid on pika traditsiooniga ehitusmaterjal – neid on hästi säilinuna välja tulnud ka 16. sajandil ehitatud majade seintest ja lagedest
-roog on tervislik ja hingav materjal

Nipid plaadi kinnitamiseks
-enne krohvimist veendu, et rooplaat on korralikult kinnitatud
-väljast soojustamisel peab roog jooksma suunaga ülevalt alla
-lihtsaim on rooplaati lõigata väikese saega – pikkupidi lõikamisel tasub seda hoida võimalikult horisontaalselt plaadi pinnaga, sest see kergendab tööd
-väljast soojustamisel jäta maapinnaga 5 cm vahe


www.aripaev.ee

Sisestatud: 11.09.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki