Artiklid ja uudised

Pudelitest ja ehitusvõrgust valgusti

Traadist krohvivõrgust, puidust ja sulatatud klaasist saab meisterdada valgusteid, mis pakuvad kodus huvitavat värvimängu.

Esmalt mõelge, millise kuju ja mõõtudega valgustit soovite. See võib olla silindriline ja kolm- või nelinurkse püstprisma kujuline. Kui pindala on välja arvutatud, ostke ehitusmaterjalide kauplusest vajalik kogus võrku. Lõiketangidega saab sellest lõigata soovitud pinnalaotuse.

Kuna võrku müüakse rullis, siis on sel juba silindriline kuju. Kui soovite teha kolm- või nelinurkse valgusti, õgvendage võrgutükki (võrk on pehmest traadist). Nurkade painutused tehke töölaua serval. Jätkukohad ühendage jootetinaga – sellega peaks hakkama saama iga mees (appi võib kutsuda ka naabrimehe). Kellele tundub see raskena, võib pinnalaotuse teha nii, et jätkukohal jääb võrk kahekordselt. Siduge see peene traadiga kokku.


Valminud ”puuri” alumisest servast lõigake ära horisontaalne traat. Vertikaalsetest jupikestest jätke alles otsmised ja iga neljas-viies. Need allesjäänud otsad lähevad puitalusesse puuritud avadesse.

Nüüd valmistage puidust alus. Ümaraks aluseks sobib näiteks kolikambrist leitud taburetipõhi. Neljakandiline saagige välja käsi- või elektrilise tikksaega mõnest mööblitükist. Lihvige servad ja märkige sellele aukude kohad (vastavalt alles jäetud traadiotstele). Puurige mitteläbivad avad (siis ei valgu liim alt välja). Seejärel viimistlege alus vastavalt soovile ja materjalile kas värvi, laki või peitsiga. Aluse keskkohta kinnitage pirnipesa ja ühendage see elektrijuhtmega. Asetage võrgust ”puur” traadiotstega puitaluse avadesse ja täitke EPO-liimiga.

Järgmiseks tuleb võtta ette käik mõnda huvikooli, klaasikotta või tuttava käsitööõpetaja, keraamiku või klaasikunstniku juurde ning organiseerida seal klaasisulatus. Ühel fotol oleval valgustil on sulatatud lamedaks pudelid, teisel on sulatatud kokku klaasiribad ja -tükid. Klaasist kujundid ja pudelid kinnitage võrgule peene traadiga.

Valgusti meisterdamist võib katsetada ka lapikute pudelitega või klaasimaalingutega klaasiga.







Kodukiri.ee
Autor: Villu Baumann
Foto: Ülo Josing
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4755

Sisestatud: 23.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Kas sisseehitatud või vahetatav LED valgusallikas?

Sisseehitatud LED valgusallikaga valgusti annab veidi rohkem valgust, aga LED riknemisel on selle vahetamine keerukam. Kuna tegemist on elektroonikaga, siis on vaja selle ala spetsialisti abi. Vahetatavate LED valgusallikate juures peab teadma, et aja jooksul LED värvustemperatuur muutub. Kui üks LED pirn valgustis läbi põleb, siis uus võib olla erineva valgustemperatuuriga, vaatamata samadele parameetritele. Seega on mõistlik vahetada kõik valgusallikad korraga.

vaata kõiki