Artiklid ja uudised

Katusehaljastusele tasub mõelda enne ehitust

Katusele taimede istutamisel peab teadma katuse kandevõimet. Tavaline muld on raske ja eriti raskeks muutub see vihma ja lumega. Et majale mitte liiga teha, tuleks kõigepealt hinnata katuse kandevõimet ja pidada nõu maastikuarhitekti või maja projekteerinud arhitektiga.

* Haljastatud katus koosneb mitmest kihist: esiteks vee- ja juurekindel isolatsioonimaterjal, seejärel kaitse-, drenaaži- ja filtrikihid, kasvupinnas ning taimed. Tavaliselt koostatakse sellisel puhul spetsiaalne kasvusubstraat, mis suuremalt jaolt koosneb urbsest kergmaterjalist, mis kaalub vähe, kuid vett mahutab palju.

* Haljaskatused jaotatakse kasutuse järgi ekstensiivseteks ja intensiivseteks. Ekstensiivne ehk vähese kasutuskoormusega haljastuse korral peab katuse täiendav kandevõime olema vähemalt 50 kg/m2, millele lisandub varu sademete puhuks.
Taimede juurte tarvis laotatakse katusele u 8 cm pinnast ning seal kasvatatakse peamiselt vähenõudlikke kuivataluvaid taimi. Siiski tuleb arvestada, et põuasel suvel näeb selline katus üsna räbal välja ega meenuta vähemalgi määral rohelist oaasi.

* Intensiivse haljastusega katus seevastu on tõeline aed, kus võib olla terve maastik muru, väiksemate puude ja põõsastega, lisaks korralikud teerajad ja künkad. Pinnasekiht sellisel katusel on paks (u 15–50 cm) ja seetõttu ka raske. Umbes 30 cm pinnasekihi puhul peab katus taluma lisakoormust vähemalt 350 kg/m2 ning seal peab olema võimalik taimi kasta.







Kodukiri.ee
Autor: Kodukiri
Foto: Kaarin Subbi
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4472

Sisestatud: 23.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

MILLINE ON KESKKONNASÕBRALIK JA SAMAS VASTUPIDAV UUE AJASTU TERRASS?

Kui oled otsustanud hakata ehitama terrassi või olemasolevat kohendama, siis valides materjali on kindlalt Sinu jaoks oluline, et terrass oleks kauakestev, vähest hooldust vajav ja samas kena välimusega. Eestis on enamus terrasse ehitatud pigem pehmemast okas -või lehtpuidust (mänd, haab, lehis) või komposiitmaterjalist. Aga need ei pruugi olla ainsad materjalid kaasaegse terrassi ehitamiseks. Kas Te olete näiteks kuulnud uuest bambusest terrassilaudisest - Bamboo X treme?

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Turule on jõudnud nanotehnoloogiline iseparanev krohv

Fassaadikrohvid ja terviklikud fassaadisüsteemid on oma arengus jõudnud nüüd päris nanotehnoloogiani. Nanokrohvide nimetus on kasutusel olnud juba aastaid, aga oma nimetuselt pole neil rohkem ühist kui elementide suurust mõõdetava mõõtühiku “nano” kasutamisega. Tänapäeval pole küsimus enam selles, kui suur on krohvi tera suurus ega see, millega saavutatakse vastupidavus ja elastsus. Nüüd räägime juba kui palju suudab fassaadikrohv end ise taastada ja uuesti nanotasandil molekule omavahel siduda.

vaata kõiki