Artiklid ja uudised

Ahi või kamin?

Rege rauta suvel, vankrit talvel ja ahjule-kaminale on hea mõelda just kevadel. Nüüd on aega sobivat otsida ja sügisekülmade saabudes on töö ehk juba tehtud.

Lähtuma peaks küsimusest: kas küttekeha soovitakse põhi- või lisakütteks? Ahi hoiab ruumis sooja ka tunde pärast kütmist, kamin jälle pakub rohkem silmailu, kuid pikaajalist soojust temalt oodata ei maksa.

Soojaandev ahi on vooderdatud paksude kiviseintega - kütmise ajal neelavad need soojust ning kiirgavad seda hiljem aegamööda välja. Soojahoidmiseks piisab ühest suurest puusületäiest, väga külma ilma korral kahest - üks hommikul ja teine õhtul. Elavat tuld saab nautida ja ahju puhul, siis peaks ainult siiber lahti jätma, et kuum õhk välja pääseks.

Kamina põhiomadused määrab ehitusmaterjal. Metallkamin sobib ideaalselt suvilasse, elutuppa jm vaba aja ruumi, sest on väga hea soojusjuhtivusega. Metallkamina põhipuuduseks on tule hääbumisele järgnev kiire soojakadu, nii et sooja saamiseks tuleb kogu aeg jälgida, et tuli põleks. Sellist tüüpi küttekeha hoiab sooja umbes neli tundi. Suuremasse majja metallkamin põhikütteallikaks ei sobi, seevastu loob see õdusa meeleolu soojadel suveõhtutel. Tootjad pakuvad väga mitmesuguseid dekoratiivseid ja huvitava kujuga metallkaminaid, mis peaksid rahuldama ka nõudlikku disaini ihkavat klienti.

Metallkaminale kõrval võib alternatiivina kaaluda ka poolsalvestuskaminat. See on kaetud vähem sooja juhtiva materjaliga, nt betooni, keraamiliste plaatidega jne. Kui vaja on eeskätt soojustavat kaminat, siis tasub valida hästi soojust salvestav materjal, näiteks voolukivi. See hoiab sooja umbes 12 tundi - kui õhtul kütta, on hommikul ahi veel kergelt soe. On veel järelpõletusega kaminad, kus küttekeha põletab puugaasid kaks korda läbi ning kütusest võetakse maksimum. Need kaminad on lisaks ökonoomsusele ka keskkonnasõbralikumad, kuna gaas, mis nendest korstnajalasse jõuab, on puhtam.







Kodukiri.see
Autor: Margus Põld
Foto: K-Raua
www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=9157

Sisestatud: 30.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Intervjuu Michael Hilgersiga: “Loogiline on töötada vineeriajaloo epitsentris”

Maris Vahter Radis Furniture’ist (MV): Peale Lutheri perekonna poolt veekindla vineeriliimi leiutamist Tallinnas asutati 1897. aastal Londonis tütarettevõtte Venesta. 1931.aastal koostöös Venestaga asutatud Isokon seevastu on saanud moodsa disaini ajalukku vineermööbliga. Isokon tootis vineermööblit koostöös selliste maailmakuulsate Bauhausi nimedega nagu Walter Gropius ja Marcel Breuer. 1930ndatel jõudis Isokonile disainida ka Le Corbusier’ büroo. Nüüd, rohkem kui 80 aastat hiljem, samuti saksa ,disainer Michael Hilgers teeb tooteid koos Radis Furniture’ga, valmistades neid Tallinnas. Michael, näed sa siin positiivset ja viljakat pinnast vineeri renessansile?

vaata kõiki