Artiklid ja uudised

Muruniiduki ostu tuleb korralikult kaaluda

Niidukit valides tuleb kaaluda, kui palju aega muruniitmisele kulutada saab, kui suur on muruplats ja lõpuks on oluline ka rahasumma, mida ollakse valmis investeerima.
Alles seejärel saab hakata muruniidukit valima. Ostja otsustada jääb, kas valida murutraktor, spindel-, bensiinimootoriga või elektrimootoriga niiduk. Spetsialist saab anda aga selgitusi, mis on erinevate lõikuritele juures oluline.

Milline lõikelaius on õige? On oluline, et mida suurem on aed, seda suurem peab olema ka niiduki lõikelaius. Nii ei ole näiteks mingit mõtet niita 36 cm laiuse niidukiga 1000 m² suurust muruplatsi. See on küll teostatav, kuid rattad, mootori võimsus, ergonoomika jne on täiesti sobimatud. Rõõmu uuest masinast ei jätkuks teil kauaks. Seega, ärge valige liiga väikese lõikelaiusega niidukit.

Kogumiskorvi suurus sõltub muruniiduki suurusest. Mida suurem on kogumiskorv, seda harvem peate korvi tühjendamiseks peatuma. Iga peatumine võtab aega ja niitmise aeg pikeneb. Jälgige ka seda, et suuremal niidukil oleks ka vastava suurusega kogumiskorv.

Lõikekõrguse määramine. Lõikekõrgust peaks reguleerima vastavalt ilmastikutingimustele. Suvel võib madal muru näiteks põuaga ära kuivada ja kolletuda, siis on parem jätta muru pisut pikemaks. Kui olete olnud pikemal puhkusel, ei ole järsk muru madalaks pügamine mõistlik. Parem on, kui niidate muru kaks korda. Nii jääb muru juurtel aega pealsetega kohaneda. Rusikareegel on, et niita ei tohiks korraga rohkem kui ühe kolmandiku rohulible kõrgusest. Seega jälgige niiduki ostmisel, et see oleks mugav ja tsentraalse lõikekõrguse reguleerijaga.

Missugune korpus on õige? Terasplekist korpused on stantsitud hiigelsuurte pressimismasinatega ja nende vormi on seetõttu võimalik vaid teatud piirideni kujundada. Liiga suured kõrguste erinevused põhjustaksid korpuse purunemise. Seega ei saa terasplekist niidukid olla kunagi optimaalse turbiinikujuga, mis tagaks hea rohu väljaviske. Sõltuvalt hinnatasemest on plekk paksem või õhem ja kattevärv odavam või kallim. Korpust peab regulaarselt hooldama, muidu roostetab see aasta või paariga läbi.

Plastikkorpuse valmistamiseks valatakse vedel plastmass vormi ja võetakse pärast jahtumist välja. Tänu sellele tehnoloogiale võib vormida mis tahes kujuga korpuse ja tagada hea rohu väljaviske. Kasutatavad plastmassid on sõltuvalt nende tootjatest väga erinevad. On olemas odavat plastikut, mis juba mõne aastaga rabedaks muutub (vananeb) ja iga väiksema kivi vastu põrkudes puruneb. On aga ka kallimaid plastikuid (nt ABS), mis säilitavad oma elastse kvaliteedi ka kauem kui 15 aastat. Kuid hea plastik on kallis! Alumiiniumvalust korpused on kõige väärtuslikumad. Neid kasutavad profid ja kõrgekvaliteedilised tootjad. Nagu ka plastiku puhul, on neid võimalik vormida suvalise kujuga. Kuna alumiiniumvalu on väga habras (kuid äärmiselt vastupidav) materjal, kruvivad profiniitjad korpusele lisaks terasraami, mis kaitseb seda suurte kivide eest. Ka siin kehtib põhimõte: pigem investeerida enam ja seda aastateks.

Kuullaagritel rattad. Olenevalt rohu kõrgusest ja niitmise ajast peaks kaaluma kuullaagritel rataste valimist. Niiduki lükkamisel on tavaliste rataste puhul vaja rakendada pea 40% suuremat jõudu, kui seda peaks tegema kuullaagritel ratastega niiduki liigutamisel.

Bensiinimootoriga ja elektrimootoriga niidukid. Alates 500 m² muruplatsist ei ole elektrimootoriga niiduk enam otstarbekas ja selle asemel peaks valima mobiilsema bensiinimootoriga niiduki. Kui te oma muru vaid iga 3–4 nädala tagant niita tahate (või saate), ei saa bensiinimootoriga niidukita hakkama. Teradele kuluv jõud nii kõrge rohu niitmisel võib tavalisele elektrimootorile osutuda liiga suureks. Ta kuumeneb üles, lülitub välja, jahtub maha, hakkab uuesti tööle ... kuni uuesti välja lülitub.

Bensiinimootoritel on tunduvalt suurem võimsus kui elektrimootoritel. Seega on nendega võimalik suuremaid pindu kiiremini niita. Ilma kaablita võib minna ka kõige kaugemasse aianurka.

Multšniiduk – efektiivne muruniiduk. Aasta jooksul koguneb aeda hulganisti jäätmeid, mida peaks kompostiks töötlema või minema vedama. Suure osa jäätmetest moodustab ka niidetud muru. Multšniidukiga saab rohujääkidest luua omaette väärtuse, mis efektiivsele aiapidamisele kaasa aitab.

Enamik bensiinimootoriga ja elektrimootoriga niidukeid on varustatud niidetud rohujääkide ko­gu­miskorviga. Multšniiduk niidab aga rohu maha, hakib selle peeneks ja laotab murule tagasi.

Multšniiduki eelised on selgelt näha. Mahaniidetud rohtu ei ole vaja komposteerida või minema vedada, vaid see jääb kohe murule väetiseks – rohi on väga toitaineterikas.

Kahjuks on ka puudusi. Multšniidukiga peab muru niitma tihedamini, kuna mida pikem ja tihedam on muru, seda raskem on niidukil seda peenestada ja muru sisse laotada. Tulemuseks on viltjad rohupallid ja see takistab pinnase hingamist, murule ei ole see tervislik ja see võib viia muru närbumiseni. q

Murulõikajate hinnad sõltuvad ka lõikelaiusest ja võimsusest
Elektrimootoriga muruniidukid võimsusega 900–1600 W, lõikelaiusega 32–46 cm, hind kauplustes 935–3720 krooni.
Bensiinimootoriga lihtsamad mudelid võimsusega 3,5–4,0 hj, lõikelaiusega 46 cm, hind kauplustes 3160–4420 krooni.
Bensiinimootoriga mugavamad mudelid, millel standardis laagritel rattad, multšfunktsioon, võimsusega 4,5–6,0 hj, lõikelaiusega 46–51 cm, hind kauplustes 5350–7690 krooni.
Bensiinimootoriga ABS-plastikkorpusega mudelid, millel standardis laagritel rattad, võimsusega 6,0 hj, lõikelaiusega 47 cm, hind kauplustes 7450 krooni.
Bensiinimootoriga alumiiniumkorpusega mudelid, millel standardis laagritel rattad, võimsusega 5,5–6,0 hj, lõikelaiusega 48–53 cm, hind kauplustes 8770–9320 krooni.
Murutraktorid, millel standardis tugev ABS-plastikkorpus, laagritel rattad, lai lisatarvikute valik, võimsusega 13–20 hj, lõikelaiusega 74–102 cm, hind kauplustes 30 950 – 62 950 krooni.
Allikas: AL-KO Kober SIA

Sisestatud: 22.05.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Üks atraktsioon, mis väliüritustel igal juhul lapsi tõmbab, on kindlasti batuut. Samal põhjusel on ka batuudikeskused popiks muutunud – kellele ei meeldiks siis nii kaua hüpata, kui vähegi jaksu on? Kui aga väliüritused kodulinna kätte ei tule ning ei taha kogu aeg ka batuudikeskuse külastamise eest maksta, on võimalus osta koju üks korralik batuut. Kuidas aga valida välja kvaliteetne batuut, mis pakuks mitme aasta jooksul kõikidele rõõmu?

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Kodu punumise lõppjärgus, kui siseviimistlus tehtud ja mööbel paigas, saab lõpuks asuda garneeringu juurde ehk anda ruumile sisustuselementide näol viimast lihvi ja karakterit. Sisustustektstiilide ja (tarbe)kunsti kõrval mängivad interjööri ilme loomisel olulist rolli ka toataimed – lisavad need ju ruumile rohkem elu ja hubasust ning loovad suurepärase võimaluse tuua tuppa rohkem rohelust, mida meie põhjamaises kliimas nappima kipub.

vaata kõiki