Artiklid ja uudised

Aiavalgusti aitab pimedas õues ohutult koduukseni jõuda

Nüüd, kui valgetest suveõhtutest on saamas sügispimedus, on käes aeg asuda valgustama oma maja ümbrust ja aeda.

K-Rautakesko elektri tootejuhi Andres Uustalu sõnul kasutatakse aias üldiselt kahesuguseid valgusteid – üldvalgusteid ja efektvalgusteid. Viimased on mõeldud suunamiseks mingile konkreetsele asjale – väravapostile, uksekellale, majanumbrile, trepile, lillepeenrale, kõnniteele jne.

Uudsed LED-valgustid

Aeda ja maja ümbrust valgustama asudes soovitab Uustalu alustada üldvalgustitest, mille mõte on muuta maja ümbrus turvalisemaks. «Üldvalgustus tagab majale ohutu juurdepääsu, et koju tulles ei kukuks pimedaga ninali ja oleks ka näha, kes maja ümber või aias liiguvad,» selgitab asjatundja.

Viimasel ajal on väga populaarseks muutunud LED-valgustid, mis põlevad 100 000 tundi ja kulutavad vaid mõne vati energiat.

Võrdlusena võib öelda, et tavaline hõõglamp põleb 1000 tundi ja selle energiakulu on 60 vati ringis. Valgust annavad LED-valgustid Uustalu jutu järgi aga üsna vähe ja seetõttu sobivadki need rohkem efektvalgustiteks. LED-valgusti maksab 1000-2000 krooni.

Mingile konkreetsele asjale valguse suunamiseks soovitab Uustalu kasutada aga Top Selectioni valgusteid, mis olevat väga töökindlad. Need valgustid maksavad 1500-3500 krooni.

Veel leiab valgustite valikust laternaid (hinnad alates 145 kroonist), postvalgusteid (alates 200 kroonist), seinavalgusteid (alates 150 kroonist) ja plafoone (alates 150 kroonist). Olemas on ka spetsiaalsed trepivalgustid, mis paigaldatakse trepi sisse. Need maksavad 600-700 krooni.

Säästulambid ka talveks

Leidub ka valgusteid, mida saab paigaldada maa sisse ning millest võib koguni autoga üle sõita – nende hinnad algavad 400 kroonist – ning liikumisanduri ja hämaralülitiga valgusteid. Viimased süttivad pimeduse saabudes ja kustuvad, kui väljas läheb piisavalt valgeks.

Populaarsed on ka päikeseenergial töötavad valgustid, mille tarvis aga napib sügisel valgust. Päikeseenergia toidab päeval nende valgustite akut ning pimeduse saabudes hakkab lamp põlema. Valgust sellised asjad eriti ei anna, sobides seetõttu rohkem efektvalgustiteks.

Uustalu soovitab aiavalgustites kasutada eelkõige säästulampe. Talvel kipuvad mõned neist tema sõnul küll veidi halvasti töötama, kuid olemas on ka külmakestvad säästulambid hinnaga 177 krooni.

Säästu- või hõõglambi kõrval võib valgustites kasutada ka halogeenlampi, mis annab hõõglambist rohkem valgust ja mille eluiga on kaks korda pikem. Halogeenlamp maksab 40 krooni.

Maasse paigaldatavate valgustite kinnitamiseks on Uustalu sõnul mitu võimalust.

Üks võimalus on panna maa sisse mineraalidest valmistatud fassaadiplaat, mille külge valgusti kinnitatakse ja mis kaetakse muruga. Fassaadiplaadi ruutmeetri hind algab 184 kroonist. Teine võimalus on valada lampidele betoonist alus.




LED-valgustid

• LED-valgusti (lühend inglise keelest Light Emitting Diode ehk valgust väljastav diood) puhul pannakse pirni asemel helendama madala pingega epovaiku asetatud, peegeldi ja elektroodidega varustatud pooljuhi kristall, mis ergastub elektrivoolu mõjul ning kiirgab eri värvi valgust.

• LED-valgusti hiilgab pika eluea ja säästlikkuse kõrval ka pinna ühtlase valgustamisega, hea löögi- ning vibratsioonitaluvuse ja vähese soojenemisega. LED-valgustite suurim vaenlane on kuumus ja temperatuurikõikumine.

• LED-valgustid tarbivad väga vähe energiat (sõltuvalt valgusti tüübist 0,5-5 W tunnis) ning lambi vahetamise võib peaaegu täiesti ära unustada.

• Valgusdiood on pikema elueaga kui hõõglamp ja säästulamp – LED-valgusti puhul räägitakse juba enam kui 100 000 tunnisest tööeast, mis tähendab 12-13 aastat katkematut tööd.

Allikas: http://kokkuhoid.energia.ee/
Eesti Päevaleht

Sisestatud: 07.09.2006

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

vaata kõiki