Artiklid ja uudised

Ebamuru päästab niitmisvaevast

Ebamuru sobib nii varjulisse aeda, kus muru kasvada ei taha, kui ka päikselisse kohta.

Ebamuru moodustub madalatest pinnakattetaimedest, mis täidavad suure ala, asendades sel moel harjumuspärast muru. Päikselisema ja kuivema pinnasega aeda sobivad eriti hästi kukeharjad ja liivateed, suurte puude all ja põhjapoolses aias kasvavad hästi metspipar, siberi valdsteinia ja väike igihali. Ehkki ebamuru rajamine on vaeva ja oskusi nõudev käsitöö, on tulemus meeldiv: aed saab omanäoline ning jääb ära iganädalane niitmine. Ebamuru niidetakse väga harva või üldse mitte.

Ettevalmistus olgu hoolikas

Ebamuru rajamine tuleb hästi läbi mõelda ning maa hoolikalt ette valmistada, et hõlbustada hilisemat hooldust. Pinnase ettevalmistus peab algama juba sügisel.

Selleks kaevatakse maa kahe labidalehe sügavuselt läbi, silutakse ja tehakse umbrohutõrje. Eelkõige on see vajalik, et saavutada umbrohuvaba pinnas, sest ebamuru rohimine pole mitte ainult tülikas, vaid tallamine võib kahjustada ka taimi.

Taimed istutatakse varakevadel. Istutustihedus sõltub võsumisvõimest ning sellest, kui kiiresti üks või teine liik suudab maapinna katta.

Kiiresti võrsuvad taimed (risoomikas kurereha, väike igihali), istutatakse 30 x 30 cm vahedega, aeglaselt võrsuvad taimed (valge kukehari, kuuetine kukehari) istutatakse tihedamini: 5 x 5 või 10 x 10 cm vahedega. Metspiprale soovitatakse jätta 15 x 15 cm vahe.

Aeganõudev käsitöö

Istutamist alustatakse servast ning liigutakse väljapoole, asetades taimed malelaua ruudustiku taoliselt. Eri taimede soovija peaks meeles pidama, et ühe liigi taimed tuleb istutada korraga. Asjatundjate sõnul pole aga liigirohkus hea ega ilus. Ebamurusse piisab juba kahest liigist.

Ebamuru taimede istutus on käsitöö: istutusauku kallatakse vett, istutatakse taim ning lükatakse auk kinni. Istutusaugu veega täitmist tuleb võtta tõsiselt, sest taime ligi kahenädalase juurdumise ajal ei soovitata pinnasele astuda. Hoolikas kastmine peab kestma kolm nädalat. Sel perioodil tuleb ka esimest ja ainsat korda väetada. Esimene kobestus ja umbrohu eemaldamine on aeganõudvad tööd. Kobestuskäpp on selle juures suureks abiks.

Kui taimed on juurdunud, on suurem vaev läbi. Rohida ja kasta tuleb vastavalt vajadusele. Lopsakamaid ja kiiresti pinda katvaid taimi (väike igihali, siberi valdsteinia) tuleb suve jooksul ka niita. Ebamuru on vastupidav ja ilus aiaelement, kui taimede kasvutingimusi arvestada.

Vali nende seast

Ebamuru taimed

Päikeseline kasvukoht:


•• risoomikas kurereha (Geranium macrorrhizum)
•• kuuetine kukehari (Sedum sexangulare)
•• valge kukehari (Sedum album)
•• liivatee (Thymus)
•• leesikas (Arctostaphylos uva-ursi)

Varjuline kasvukoht:

•• väike igihali (Vinca minor)
•• metspipar (Asarum)
•• siberi valdsteinia (Waldsteinia ternata)


Epl.ee
Autor: Pille-Riin Pregel
www.epl.ee/artikkel/396342

Sisestatud: 16.08.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Üks atraktsioon, mis väliüritustel igal juhul lapsi tõmbab, on kindlasti batuut. Samal põhjusel on ka batuudikeskused popiks muutunud – kellele ei meeldiks siis nii kaua hüpata, kui vähegi jaksu on? Kui aga väliüritused kodulinna kätte ei tule ning ei taha kogu aeg ka batuudikeskuse külastamise eest maksta, on võimalus osta koju üks korralik batuut. Kuidas aga valida välja kvaliteetne batuut, mis pakuks mitme aasta jooksul kõikidele rõõmu?

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Kodu punumise lõppjärgus, kui siseviimistlus tehtud ja mööbel paigas, saab lõpuks asuda garneeringu juurde ehk anda ruumile sisustuselementide näol viimast lihvi ja karakterit. Sisustustektstiilide ja (tarbe)kunsti kõrval mängivad interjööri ilme loomisel olulist rolli ka toataimed – lisavad need ju ruumile rohkem elu ja hubasust ning loovad suurepärase võimaluse tuua tuppa rohkem rohelust, mida meie põhjamaises kliimas nappima kipub.

vaata kõiki