Artiklid ja uudised

Heki roheline tara

Iga aed vajab piiret, olgu selleks tara, plank, müür või hekk. Missugust varianti keegi eelistab, sõltub aiaomaniku vajadustest, võimalustest ja maitsest.

Peamised vastuargumendid heki rajamisele on, et see nõuab palju tööd ja et hekk kasvab kaua. Kui aga kord töö ette võetud on, tasub see ennast aastateks ära, nõudmata seejuures suuri kulutusi ja aega. Pealegi püüab hekk kinni autode heitgaasid ja tolmu, summutab helid ja puhastab õhku. Seda ei suuda ükski puittara.

Pügatud hekk on tugevam, vabakujuline lopsakam

Hekid jagatakse kahte rühma: pügatud ja vabakujulised hekid. Vabakujuline hekk varjab juba lühikese kasvuaja järel aeda võõraste pilkude eest, samas kui pügatud hekiga

on rohkem tööd ja vaeva. Pügatud hekk on vastupidav, võtab vähe ruumi ja on tugev piire. Vabakujuline hekk kasvab kiiresti, pakub lühikese aja järel silmailu ja kaitset ning - mis peamine - on kergesti hooldatav.

Pügatud heki jaoks tuleks valida kergesti harunevad ja pügatavad taimed. Pügatud hekke on läbiva tüvega (harilik kuusk, harilik elupuu) ja mitmeharulisi (üheemakaline viirpuu, läikiv tuhkpuu, harilik liguster). Läbitava tüvega hekki lõigatakse alles siis, kui ta on kasvanud soovitud kõrguseni. Mitmeharulisi hekke tuleb pidevalt tagasi lõigata, lastes neil aastas vaid 15-20 cm kõrgemaks kasvada.

Hekitaimi valides mõtle läbi, kas tulevane hekk hakkab olema otseses kokkupuutes soolaga (tänava ääres). Näiteks okaspuuhekid soola ei talu, see muudab nad pruuniks ja inetuks. Soolale vastupidavamad on magesõstar ja suur läätspuu.

Vabakujulise heki kasvatamiseks sobivad peaaegu kõik ilupõõsad. Neid hekke ei pügata tihti, mistõttu on ka nende oksad nõrgemad ja painduvad kergesti lume raskuse all.

Põhitöö käib enne heki istutamist

Vabakujulise heki istutamiseks peab valmistama ette vähemalt 50 cm laiuse maariba, pügatud heki puhul 70 cm. Maa, kuhu hekk istutatakse, tuleks kaevata, tasandada, puhastada juurikatest ning viimaks ka väetada. Kui plaanite hekiistutamist kevadel, tuleks maa ette valmistada juba eelmisel sügisel.

Väga tuulises ja jahedas kohas võib istutada topeltheki. Välimine hekk peaks olema vastupidavam ja kaitsma sisemist. Sel juhul peab ka ettevalmistatav maa-ala laiem olema. Hekitaimi müüakse peamiselt paljasjuursetena, st ilma mullapallita. Istutamiseks sobivaim aeg on kevad või sügis.

Taimede vahekaugus sõltub taimeliigist ja sellest, kui tihedat hekki soovitakse, enamasti on see 50-100 cm. Kui eesmärgiks on tihe hekk, peaks taimed istutama kahes reas, ja vaheks peaks jääma 40-60 cm, ridade vahe peaks olema 30 cm.

Kevadel istutatud taimed tuleb kohe tagasi lõigata 10-20 cm kõrguseni maapinnast. Sügisese istutamise korral jäetakse tagasilõikus kevadeks. Okaspuuhekke istutamise ajal tagasi ei lõigata, neid pügatakse siis, kui vajalik kõrgus on täis kasvanud. Ilusa heki saamiseks tuleks seda regulaarselt väetada. Seda tehakse enamasti kevadel kohe pärast lehtede puhkemist. Hekk kasvab planeeritud kõrguse ja tiheduse täis 3-5 aastaga.

Hekki ei pea tingimata istutama vaid krundi piirdeks, seda võib rajada ka aia osade eraldamiseks, salapäraste sopikeste loomiseks. Hekis võib kasutada erinevaid taimi, need teevad pika heki huvitavamaks. Varieerida võib ka heki kõrgusega.









Aripaev.ee
Autor: Evelin Rikma
www.aripaev.ee/4096/new_eri_artiklid_409626.html

Sisestatud: 17.10.2008

Sind võivad huvitada ka järgnevad artiklid

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Kvaliteetne batuut – kauakestev rõõm

Üks atraktsioon, mis väliüritustel igal juhul lapsi tõmbab, on kindlasti batuut. Samal põhjusel on ka batuudikeskused popiks muutunud – kellele ei meeldiks siis nii kaua hüpata, kui vähegi jaksu on? Kui aga väliüritused kodulinna kätte ei tule ning ei taha kogu aeg ka batuudikeskuse külastamise eest maksta, on võimalus osta koju üks korralik batuut. Kuidas aga valida välja kvaliteetne batuut, mis pakuks mitme aasta jooksul kõikidele rõõmu?

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Studio Nelk soovitab: efektsed toataimed ja värske lilleilu rõõmustavad silma ja rahustavad meelt

Kodu punumise lõppjärgus, kui siseviimistlus tehtud ja mööbel paigas, saab lõpuks asuda garneeringu juurde ehk anda ruumile sisustuselementide näol viimast lihvi ja karakterit. Sisustustektstiilide ja (tarbe)kunsti kõrval mängivad interjööri ilme loomisel olulist rolli ka toataimed – lisavad need ju ruumile rohkem elu ja hubasust ning loovad suurepärase võimaluse tuua tuppa rohkem rohelust, mida meie põhjamaises kliimas nappima kipub.

vaata kõiki